complete chapter 9 exercise

Swamped with your writing assignments? We'll take the academic weight off your shoulders. We complete all our papers from scratch. You can get a plagiarism report upon request just to confirm.


Order a Similar Paper Order a Different Paper

for this assignment

This week, we covered Estimating Job Costs. Chapter 9 Complete the Exercise #2. You will breakdown an assembly and cost out each item and the labor costs. With those numbers, you will then give be able to give a unit price (per foot, per sq ft, etc) estimate. For example: I could breakdown the cost of a sidewalk. . . the cost of grading and forming, the cost of the concrete, and the cost of pouring/finishing and clean-up. Don’t forget to include Overhead and Profit in the final price. With those numbers, I can estimate that the cost of a sidewalk is $4.25 per square foot.

attached is the link to the book

https://bookshelf.vitalsource.com/#/books/9780133112054/cfi/229!/4/4@0.00:32.3

Writerbay.net

We offer CUSTOM-WRITTEN, CONFIDENTIAL, ORIGINAL, and PRIVATE writing services. Kindly click on the ORDER NOW button to receive an A++ paper from our masters- and PhD writers.

Get a 10% discount on your order using the following coupon code SAVE10


Order a Similar Paper Order a Different Paper